Štěňátko s PP nebo bez PP?

Co Vás vede ke koupi (nebo jen k uvažování nad koupí) štěněte bez PP?

Že je to jen papír, který nepotřebujete? Neplánujete výstavy ani zkoušky ani štěňátka? Chcete fouska jen jako parťáka na zahradu a výlety?

 

Položme si otázku: Co znamená

koupě štěněte bez PP?

Situace A
Pro Vás ještě ta „nejlepší“ varianta. Registrovanému chovateli se „spustí“ chovná fenka s ještě neuchovněným psem (který ovšem do budoucna podmínky chovu splní). Oba rodiče tedy povahou, vzhledem i vlastnostmi odpovídají standardu a jsou zdraví. Zodpovědnému chovateli se ovšem toto spíše nestane, protože si své psy dobře hlídá a vkládá do uchovnění svůj čas, energii i peníze, pak je pro něj nechtěné krytí spíše tragédií. Nechtěné krytí se proto stává jen velmi zřídka. Pokud takový chovatel vše nahlásí, dá se situace řešit, pokud ale ne a přijde se na to, čeká chovatele postih.

Upřímně, myslet si, že jste právě „kápli“ na takové štěně je stejné jako doufat, že dnes vyhrajete hlavní cenu v loterii.

Situace B
Někdo má fenku Českého fouska s PP, ale není uchovněná a nakryli ji neuchovněným Českým fouskem s PP. Štěňátka tedy mají statut „čistokrevný bez PP“. Důvody pro toto počínání jsou různé. ''Nejsme myslivci, tak jsme nedělali zkoušky. Nechtělo se nám na výstavu. Fenka by měla mít aspoň jednou za život štěňátka." Nebo: je úžasná a je škoda, aby neměla štěňátka. Nebo, chtěli jsme si po ní nechat štěňátko nebo ... Pamatujte, chov není jen prosté spojení uchovněné feny a uchovněného psa. U fousků je přísně řízený chov a sleduje se spousta věcí a aspektů, než ke krytí dojde.

Tak a teď si odpovězte. Věříte, že lidé, kteří se na své fence s PP, rozhodli mít štěňátka bez PP, dovedou kvalitně a nestranně posoudit silné a slabé stránky svého miláčka? A dovedou to posoudit i u nechovného otce štěňat, kterého jí vybrali? Každá vada (i když je malá) se s každou další generací zvětšuje. Co když má taková fenka sraženou záď (ne moc jen trošku, že to laik ani nepozná). Co když ten nechovný pejsek, otec štěňat, měl stejnou drobnou vadu. V takovém spojení se taková vada tzv. upevní (zvětší) a u štěňat pak více sražená záď bude mít vliv na vývoj kloubů zadních končetin a celkovou kvalitu jejich života. A drobných vad, ze kterých se v nevhodném spojení stane vada u štěňat mnohem větší, může být spousta a to u všech plemen. Fousek je ale lovecké plemeno, a proto je kontrola a přísný výběr partnerů v chovu Českých fousků s PP tak důležitý.

Situace C
Někdo má fenku s PP, zkoušel ji uchovnit, ale do chovu neprošla, ať už z důvodu nějaké vady vzhledu, povahy nebo vlastností. Nebo je fenka s PP nakryta takovým psem, který neprošel, ale má PP.

Proč lidé na takové fence mají štěňátka bez PP? To mi hlava nebere. A krom důvodů uvedených výše tam uslyšíte možná ještě i – oni (myšleno Klub chovatelů Českých fousků) nám ji nevybrali schválně, nepohodli jsme se v Klubu, tak jsme odešli (pozn. Nemusíte být členem Klubu, abyste mohli chovat s PP, jen musíte dodržet všechny podmínky pro uchovnění), jedna výstava se nám nepovedla a na další se nám nechtělo apod.

Co vznikne z takových štěňat, to lze jen těžko odhadovat. Co vím ale určitě, riziko netypických fousků (nejen vzhledem, ale i povahou) je zde mnohonásobně vyšší než u štěňat s PP. Ono totiž PP není záručním listem na perfektní a naprosto dokonalé štěně. Určitě uslyšíte „no já měl fouska s PP a byl moc malý nebo moc velký. I ze dvou uchovněných fousků (tedy rodičů typických a zdravých) se může narodit štěně, kterému nakonec nějaký zub nenaroste nebo má dokonce pro lov nevhodnou povahu. Ale jak už jsem psala, riziko netypičnosti a vad (v povaze - agresivita, vzhledu nebo vlastnostech) je u štěňat s PP nesrovnatelně nižší než u štěňat bez PP.

Navíc to, že se někdo ani nepokoušel uchovnit není zárukou, že je neuchovněná fenka s PP k chovu (plození zdravých a typických štěňat) vhodná nebo by byla. To prostě majitel nemůže vědět, dokud neabsolvuje podmínky k uchovnění.

Situace D
A nakonec ta nejhorší možná varianta – množírna. Dnes jistě všichni vědí, co to znamená. Dříve jsem žila v mylném dojmu, že se fousků tato situace netýká. Komu by se vyplatilo v množírně „chovat“ fousky, tedy plemeno relativně velké (a tudíž na žrádlo nákladné), navíc levné, kdy cena štěňat s PP je i od 8 tisíc Kč. Komu by se to vyplatilo? Myslela jsem, že nikomu. Bohužel realita je však jiná a ani nízká cena štěňat s PP neuchránila fouska před množírnami. Fousek začal být totiž oblíbený také u nemyslivců a pro běžné lidi není cena fouska bez PP 6 – 10tis.Kč nic neobvyklého. Ve srovnání s jinými plemeny je to prostě normální cena štěněte bez PP. Dostali jsme se tedy do situace, kdy někteří fousci bez PP jsou vlastně dražší než fousci s PP – paradox, že?

 

Koupí štěněte bez PP podporujete „chov“ bez jakékoli kontroly a bez jakékoli garance vhodnosti spojení rodičů, byť oba mají PP.

Chcete tedy Českého fouska? Pak si pořiďte Českého fouska s PP.

Aby plemeno vypadalo a chovalo se tak, jak ho dnes známe, byla k tomu třeba spousta práce chovatelů po mnoho generací. U štěňat bez PP víte jen to, že někdo chtěl stůj co stůj štěňata a nebyl ochoten věnovat svůj čas, peníze a trochu snahy, aby svou fenu uchovnil a vrh zaregistroval. Opravdu chcete psa od člověka, který byl tak líný, nevzdělaný nebo vychytralý, aby namnožil psy bez PP? Od člověka, který si nelámal hlavu s genetikou a zdravím a namnožil psy jen pro své potěšení nebo pro peníze?

 

Chci fouska s PP, ale nemůžu ho sehnat, nikde nejsou.

Situace se má tak. Nemalou část chovatelů Českých fousků tvoří totiž staří chovatelé – myslivci. Začínali chovat v době, kdy fouska měl každý druhý myslivec. Když měl někdo štěňata, věděla to „celá dědina“, ten řekl tomu a ten zase tomu a zájemci se jaksi našli sami. Po revoluci si ovšem myslivci začali pořizovat jiná méně běžná plemena ohařů a tím výrazně klesla poptávka po štěňatech ČF. Chovatelům začala zůstávat štěňata doma a mnozí si pak rozmysleli, jestli příště krýt.  A tak začal počet narozených štěňat meziročně klesat. Dalším faktorem je inzerce přes internet. Kam půjdete, když chcete štěně? No na internet J Jenže tihle staří chovatelé s internetem neumí. Naštěstí se už naučili alespoň poprosit své mladší příbuzné, aby inzerát podali za ně. Ale i tak nečekejte krásné fotky jako z plakátu. Fotky u takových inzerátů jsou mizerné kvality, pokud tam vůbec jsou. Ovšem škaredá fotka (nebo vůbec žádná) ještě neznamená, že jsou i štěňátka špatná, ba mnohdy to platí i naopak.

 

Co tedy dělat, pokud jste se rozhodli jednoznačně pro štěně fouska s PP a nemůžete ho sehnat?

1) již nikdy nerozklikávat inzeráty typu Štěňátka bez PP

2) najít si webové stránky registrovaných chovatelských stanic, které se chovem Českých fousků zabývají. Popřípadě najít si inzerát, který nabízí štěňátka fousků s PP. Takové inzeráty najdete různě. Nejčastěji však zde www.cesky-fousek.cz

3) kontaktovat Oblastní poradce chovu. Jsou to právě ti, kteří pečlivě vybírají vhodné psy pro každou fenu. A jsou to právě oni, kteří vědí, kolik chovatelů v jejich oblasti se chystá krýt, mají nakryto nebo již mají štěňata. Nebojte se jim zavolat, jsou na to zvyklí a i toto je součástí jejich poslání Poradce chovu J Kontakty na ně najdete na www.cesky-fousek.cz nahoře v kolonce „Kontakty“.

 

Co dělat, když už takové štěňátko máte doma?

Teď už asi nic. Máte doma nádherného pejska, kterého milujete i přes všechny jeho vady. Vracet ho nejspíše nebudete. Ale vězte, že pro příště, pokud plemeno milujete a chcete si pořídit dalšího fouska, pak je rozumné zamyslet se, jaké štěňátko si přivezete domů.