O plemeni

Český fousek

je naše jediné národní plemeno ohaře. Je zažazeno do skupiny FCI VII - ohaři. Chovatelé, majitelé chovných psů i nadšenci fousků se sdružují v Klubu chovatelů Českých fousků (https://www.cesky-fousek.cz/).

Fousek je lovecké plemeno a jako takové je plné chuti pracovat. Je to pes velmi aktivní, inteligentní, oddaný svému vůdci (pánovi) i celé své rodině a obzvláště dětem. Nejlépe se cítí při lovu nebo také při jakékoli aktivitě, kterou může provozovat se svým pánem. Bez čeho se však žádný fousek neobejde, je každoděnní kontakt se svým vůdcem (pánem) a pohyb ...

Standard plemene č. 245 najdete na odkaze ZDE

 

hnědák s kratší, přiléhavou srstí s malým fousem   chundelatější hnědák s náprsenkou a bohatým fousem  

hnědák s velkou náprsenkou a ponožkami a středním fousem

 

středně tmavý bělouš s mohutným fousem   velmi tmavý bělouš s plotnou   světlejší bělouš

 

Fousek je vzhledem ustálené, ale zároveň oproti některým jiným plemenům dosti variabilní plemeno. Standard plemene uznává zbarvení: hnědák, hnědák s prokvetlými znaky a bělouš s plotnami nebo bez ploten. Bělouši jsou tmaví, světlejší i hodně světlí. Někteří fousci jsou chundelatější, jiní zase s kratší a perfektně přiléhavou srstí, někteří mají mohutný fous a další zase jen s náznakem fousů. Z tohoto všeho vyplývá ona krása různorodosti plemene. A dá se pyšně říci, že každý fousek je originál!!!