O plemeni

Český fousek

je naše jediné národní plemeno ohaře. Je zažazeno do skupiny FCI VII - ohaři. Chovatelé, majitelé chovných psů i nadšenci fousků se sdružují v Klubu chovatelů Českých fousků (https://www.cesky-fousek.cz/). Standard plemene č. 245 najdete na odkaze ZDE

Je to lovecké plemeno a jako takové je plné chuti pracovat. Jako lovec je dobře ovladatelný, má silně vrozený aport, miluje vodu a plavání, pevně vystavuje. Spolupráce s vůdcem je silně vyvinuta. Je velmi aktivní, inteligentní, oddaný svému vůdci (pánovi) i celé své rodině a obzvláště dětem. Nejlépe se cítí při lovu nebo také při jakékoli aktivitě, kterou může provozovat se svým pánem. Bez čeho se však žádný fousek neobejde, je každoděnní kontakt se svým vůdcem (pánem) a pohyb ... spousta pohybu!

Fousek je vzhledem ustálené, ale zároveň oproti některým jiným plemenům dosti variabilní plemeno. Standard plemene uznává zbarvení: hnědák, hnědák s prokvetlými znaky a bělouš s plotnami nebo bez ploten. Bělouši jsou tmaví, světlejší i hodně světlí. Někteří fousci jsou chundelatější, jiní zase s kratší a perfektně přiléhavou srstí, někteří mají mohutný fous a další zase jen s náznakem fousů. Z tohoto všeho vyplývá ona krása různorodosti plemene. A díky tomu mohu pyšně říci, že každý fousek je originál!!!

FOTOGALERIE našich fousků i odchovánků ZDE.